Kada privaloma atlikti archeologinius tyrimus vykdant statybas?

pagal | 2025-06-26

Jeigu kada nors teko planuoti statybas ar galvojote apie žemės sklypo įsigijimą Lietuvoje, tikriausiai girdėjote apie archeologinius tyrimus. Lietuvoje su archeologija tenka susidurti gan dažnai. Yra ne vienas atvejis, kai žmonės dalijasi savo patirtimis, kaip darbai sustojo, nes netikėtai paaiškėjo, kad reikia archeologų išvados. Dažniausiai taip nutinka ne iš blogos valios, o tiesiog todėl, kad informacijos – daug, aiškumo – mažai. Reikalavimai yra surašyti skirtinguose įstatymuose ir poįstatyminiuose aktuose bei tvarkose, todėl paprasto atsakymo, ką daryti, dažnai nerasite viename dokumente ar puslapyje.

Kaip suprasti, ar jūsų sklypui reikia archeologinių tyrimų?

Pirmas žingsnis, pasidomėkite, ar jūsų sklypas nėra kultūros paveldo teritorijoje. Tai padaryti gali labai paprastai, užėję į Kultūros Paveldo Registro interneto svetainę ir į laukelį „Nekilnojamųjų kultūros vertybių paieška“ įvedę savo vietą, kurioje planuojate pirkti sklypą ar pradėti statybas.

Kartais tai akivaizdu – visi žino žymiausius piliakalnius ar senovės gyvenvietes. Taip dažniausiai klausimų nekyla dėl padidintų reikalavimų poreikio miestų centruose ar senamiesčiuose. Tačiau būna ir kitaip: pavyzdžiui žmogus įsigijo sklypą miesto pakraštyje, o vėliau paaiškėjo, kad tai – senamiesčio dalis su archeologiniu sluoksniu. Taigi net paprastas laukas ar senas kiemas gali būti svarbus istorijai.

Kada tyrimai būtini – ne tik dideliems projektams

Neretai žmonės galvoja, kad archeologiniai tyrimai rūpi tik tiems, kurie stato didžiulius pastatus ar daugiaaukščius. Bet realybė kitokia – net paprastas vandentiekio vamzdis, elektros kabelis ar žemės kasimo darbai gali tapti priežastimi, kodėl reikia archeologų paslaugų. Jei planuojate keisti žemės paskirtį ar plėsti teritoriją – tyrimų poreikis gali išuagti. Žinoma, institucijos atliekančios įvarias paslaugas taip pat pirma tikrina, ar sklypas nepatenka į kultūros paveldo teritorijų sąrašą prieš išduodamos atitinkamus leidimus. Visgi pasitikrinti patiems dar prieš įsigyjant sklypą yra labai rekomenduotina, dėl to jūs sutapysite ir laiko ir pinigų.

Ką sako įstatymai ir kur ieškoti informacijos?

Pagrindinis dokumentas, į kurį verta žvilgtelėti – Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymas. Jis aiškiai pasako, kada ir kokiais atvejais būtini archeologiniai tyrimai. Dar verta pasitikrinti Statybos įstatymą bei paveldo tvarkybos reglamentą – ten rasite konkrečius terminus, leidimų išdavimo tvarką ir kitus svarbius niuansus. Jei vis tiek lieka neaiškumų, visada verta paskambinti į savivaldybę ar pasikonsultuoti su specialistu.

Kokie būna archeologinių tyrimų tipai?

  • Archeologiniai žvalgymai – tai tarsi pirmas žvilgsnis: ar teritorijoje galėtų būti kultūros paveldo objektų.
  • Žvalgomieji tyrimai – jei reikia daugiau informacijos apie kultūrinio sluoksnio storį ar paplitimą.
  • Detalieji tyrimai – jau rimtesnis darbas, kai randama vertingų radinių ir reikia išsamiai ištirti visą statyboms reikalingą plotą.

Kaip viskas vyksta praktiškai?

Viskas prasideda nuo specialių paveldosaugos reikalavimų. Tai yra, jei sklypas patenka į saugomų teritorijų sąrašą, anksčiau netoliese buvo aptikta archeologinių radinių ar jau statybų metu aptikus archeologinį radinį, pirma dirba Kultūros Paveldo Departamento specialistai. Ir ji įvertinę situaciją išduoda leidimą archeologiniams tyrimams. Beje iki to laiko visi statybos darbai turi būti sustabdyti.

Taigi gavus leidimą tyrimams, nepamirškite, kad archeologai dirba tik tada, kai žemė atšyla, konkrečiau nuo kovo mėn. iki lapkričio mėn. Jei norite išvengti netikėtų vėlavimų, šį etapą suplanuokite iš anksto – taip bus ramiau ir jums, ir visai komandai.

Kas nutinka, jei pamirštate šį žingsnį?

Baudos už paveldo reikalavimų pažeidimus tikrai egzistuoja – ir jos gali gerokai paploninti piniginę. Jei sklypas yra saugomoje teritorijoje, senamiestyje ir pan. Jūs negalite pradėti jokių darbų be leidimo, net ir paprasčiausių, kurie jums atrodytų ne esminiai. Kartais net ir dėl neapdarumo padaryti veiksmai gali jums kainuoti brangiai. Jei darbus teks stabdyti dėl netikėtai rastų radinių, nuostoliai gali būti dar didesni – tiek laiko, tiek finansų atžvilgiu.

Kaip išvengti nemalonių siurprizų?

  • Prieš pirkdami sklypą, būtinai patikrinkite jį Kultūros vertybių registre.
  • Pasitarkite su paveldosaugos specialistais ar licencijuotais archeologais – jie tikrai padės susigaudyti.
  • Tyrimų poreikį įtraukite į projekto planą ir biudžetą.
  • Jei statybų metu aptikote įtartinų radinių – iš karto sustabdykite darbus ir praneškite atsakingoms institucijoms.

Ką verta prisiminti kiekvienam statytojui?

Kuo anksčiau pasidomėsite archeologiniais tyrimais, tuo mažiau galvos skausmo bus vėliau. Archeologiniai tyrimai yra ne tik formalumas, tai būdas apsaugoti save nuo netikėtumų ir tuo pačiu prisidėti prie mūsų istorijos išsaugojimo. Jei kyla klausimų ar abejonių, drąsiai kreipkitės į specialistus – jie tikrai padės susigaudyti visuose įstatymuose ir reglamentuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *